Przeskocz do treści

RAKSSQL 2012.2.7.930 – koniec pracy z Firebird 1.5

24.04.2012 Firma RAKS Sp. z o.o. wydała nastepną wersję swojego popularnego systemu RAKSSQL. Kolejne uaktualnienie - wydawać by się mogło. Otóż nic podobnego.  W opisie zmian umieszczono następującą wzmiankę:

W poprzedniej wersji przystosowano wszystkie programy zintegrowanego systemu "RaksSQL" do współpracy z nową wersją serwera Firebird 2.5. W obecnej wersji dokonano ostatecznego przejścia na współpracę programów "RaksSQL" z serwerem Firebird 2.5. Zablokowano możliwość używania FB 1.5 w programach RaksSQL, nowa wersja działa tylko na nowym serwerze Firebird 2.5. Instalacja programu w nowej wersji odbywa się w następujący sposób: - instalator programu wykrywa "stary" serwer Firebird 1.5 i proponuje aktualizację serwera Firebird do wersji 2.5, jeżeli użytkownik nie zdecyduje się na to, instalacja programu nie zostanie wykonana, - wszystkie nowe instalacje programu odbywają się tylko z serwerem Firebird 2.5. Korzyści płynące z pracy na nowym serwerze Firebird 2.5: - szybciej działające funkcje i wydruki w programie, - lepsze zarządzanie pracą na wielu procesorach.

Tak łatwa zmiana rzeczywiście możliwa jest gdy serwer Firebird pracuje w Windows.  Gorzej gdy dla zapewnienia stabilniejszej pracy zdecydowano się na instalacje w systemie Linux.  Tutaj podniesienie wersji Firebird zwykle będzie się wiązało z podniesieniem wersji samego Linuksa.

Czy warto? Po pierwsze nie ma wyjścia jeśli chcemy w ogóle uaktualniać system, a po drugie - prawidłowa konfiguracja nowego Firebird 2.5 potrafi znacznie przyspieszyć pracę nawet na tej samej maszynie.  Ostatnio np. na jednym 4-rdzeniowym Xeonie udało mi się uzyskać 6-krotne przyspieszenie wykonywania długich raportów, równomierne obciążenie wszystkich rdzeni, zrównoważenie dostępu do serwera dla wszystkich stanowisk roboczych jednocześnie.

Różnych wersji  Linuksa jest "małe conieco" i dlatego każdy przypadek trzeba rozważyć indywidualne.  Zapraszam. Mam w tym spore doświadczenie i chętnie pomogę.