Przeskocz do treści

Comarch ERP Optima – rozszerzenia programowe

Rozszerzanie programowe funkcjonalności i dostosowywanie Comarch ERP Optima do konkretnych potrzeb odbywa się w kilku dziedzinach.

  1. Właściwa parametryzacja programu. Wydawać by się mogło, że to nieważne. Instalujemy i pracujemy gdyż Optima jest gotowa do pracy "na dzień dobry". W przypadku maleńkiej firmy faktycznie tak można ale  w przypadku firm posiadających więcej magazynów, punktów sprzedaży,  rachunków bankowych, rodzajów działalności, miejsc pracy pracowników dobrze jest wykonać projekt wdrożenia uwzględniający potrzeby strategiczne właścicieli, potrzeby poszczególnych wydziałów firmy. Samo nadanie właściwych schematów numeracji dokumentów, kategorii, atrybutów później zaprocentuje łatwością kontroli, wykonywania sprawozdań, schematów księgowych.
  2. Raporty i wydruki  wykonane w GenRap, narzędziu zintegrowanym z każdą wersją Comarch ERP Optima. Po prostu jest do dyspozycji każdego użytkownika. To kwestia nauczenia się i jest w zasięgu każdej osoby, która choć w podstawowym zakresie opanowała posługiwanie się  np. MS Office, Libre Office, itp. W łatwy sposób można opanować dostosowywanie wzorców dokumentów do swoich potrzeb nadając im właściwy wygląd, umieszczając logo.
  3. Raporty i wydruki wykonane w Crystal Reports, wiodącym narzędziu programistycznym znanym od ponad 25 lat, który nie jest niestety włączony do żadnej wersji programu. Z Optimą zintegrowany jest tzw. runtime czyli po prostu biblioteki umożliwiające wykonywanie raportów zaprojektowanych przez posiadaczy właściwego Crystal Reports, który można oczywiście kupić za ok. 550 EUR netto. Zwykle wdrożeniowcy posiadają to narzędzie więc klient nie musi go nabywać.
  4. Dzięki platformie .NET oraz udostępnieniu przez producenta obiektów COM, firmy wdrażające oraz zaawansowani użytkownicy mogą tworzyć własne aplikacje poszerzające zakres funkcjonalny standardowych modułów. Mając konkretną wizję pożądanych procesów jesteśmy w stanie wykonać rozszerzenia efektywnie je przyspieszające, automatyzujące, rozszerzające standardowe procesy obsługiwane przez solidny i niezawodny system Comarch ERP Optima.

Mam w tych sprawach spore doświadczenie. Zapraszam.